- Archiwum
- »
- 2023r.
Informacja dotycząca napełniania basenów
Napełnianie basenów, co należy wiedzieć?
Zbliża się okres korzystania z basenów przydomowych. Co roku wiele osób zwraca się do nas z wnioskiem o napełnienie basenu bezpośrednio z hydrantu zlokalizowanego w pobliżu posesji. Niestety taki wniosek spotka się z odmową realizacji.
Jak prawidłowo napełnić basen?
Napełnianie basenu należy wykonać z wewnętrznej instalacji wodociągowej budynku. Informujemy również, że zwolnienie z opłaty za odprowadzanie ścieków możliwe jest wyłącznie w sytuacji opomiarowania poboru wodomierzem dodatkowym (podlicznikiem ogrodowym). Przed podjęciem decyzji o instalacji takiego wodomierza, należy zapoznać się z procedurą jego odbioru (Czytaj Rozdz. V Niezbędnika klienta).
Kiedy napełniać basen?
Zalecamy napełniać basen z wyprzedzeniem tj. przed prognozowanymi upałami. Należy unikać napełniania podczas weekendów oraz w dni powszednie w godz. 17:00-22.00, istnieje wtedy możliwość wystąpienia lokalnych zakłóceń w dostawie wody tj. spadki ciśnienia, pogorszona jakość. Napełniania zbiorników wodą najlepiej dokonywać w godzinach 23.00 – 5.00 czyli podczas mniejszego obciążenia sieci wodociągowej.
Czy Wodociągi i Kanalizacja Turawa Sp. z o.o. świadczy usługę dowozu wody do basenu?
Nie, takiej usługi nie świadczymy. Spółka Wodociągi i Kanalizacja Turawa dostarcza wodę wyłącznie sieciami wodociągowymi.
Czy Wodociągi i Kanalizacja Turawa Sp. z o.o. świadczy usługę napełniania basenu wodą z hydrantu?
Nie. Hydrant jest urządzeniem wodociągowym, który umożliwia bezpośredni pobór wody z sieci wodociągowej do celów przeciwpożarowych oraz technologicznych związanych z eksploatacją sieci wodociągowej.
Należy pamiętać , że każde otwarcie hydrantu powoduje spadki ciśnienia w sieci wodociągowej utrudniając, a często uniemożliwiając jej pobór przez odbiorców, których posesje położone są powyżej hydrantu. Gwałtowny wypływ wody z otwartego hydrantu powoduje dodatkowo naruszenie osadów zalegających w sieci wodociągowej (tzw. biofilm), co wpływa na pogorszenie parametrów fizyko - chemicznych wody przesyłanej do odbiorców poprzez sieć. Rezultatem powyższego są uzasadnione skargi naszych odbiorców co do jakości wody (woda o zabarwieniu brązowym) oraz spadku ciśnienia dynamicznego w punkcie jej poboru.
Zdecydowanie przestrzegamy również przed samodzielnymi próbami uruchamiania hydrantów i poboru wody przez osoby nieupoważnione, nawet gdy hydrant zlokalizowany jest na terenie prywatnym lub w jego pobliżu. Zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków za bezumowny pobór wody z urządzeń wodociągowych grozi kara grzywny do 5.000,00zł (art. 28, pkt 1 cyt. Ustawy).