Historia
Zarys powstania Wodociągi i Kanalizacja Turawa Sp. z o.o. w Turawie
Przystąpienie Polski w 2004 roku do struktur Unii Europejskiej związane było między innymi z przyjęciem zobowiązań naszego kraju w zakresie zagadnień związanych z ochroną jakości wód. Zasadniczym aktem stanowiącym narzędzie regulacji polityki gospodarki wodnej w krajach Unii jest Ramowa Dyrektywa Wodna 2000/60/WE. W ramach traktatu akcesyjnego nasz kraj zobowiązał się do pełnego wdrożenia tej dyrektywy, która zobowiązuje nas do osiągnięcia standardów jakości ścieków odprowadzanych do środowiska z oczyszczalni ścieków oraz wyposażenia w określonych terminach wszystkich aglomeracji o Równoważnej Liczbie Mieszkańców większej od 2000 w systemy kanalizacyjne dla ścieków komunalnych przy zapewnieniu biologicznego oczyszczania ścieków przed wprowadzeniem ich do wód.
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków przewidywał, że do 2015 roku obsługą systemów kanalizacji zbiorczej w wyznaczonych aglomeracjach zostanie objęte minimum 75-85 % nie korzystających takich usług w 2004 roku. W świetle powyższego dla Każdej gminy w Polsce w tym w naszej gminie Turawa konieczne stało się precyzyjne, realne i przede wszystkim skuteczne działanie umożliwiające dostosowanie i spełnienie wymagań dyrektywy 91/271/WE w celu uniknięcia kar finansowych wynikających z niewypełnienia zobowiązań realizacji KPOŚ.
W celu realizacji skanalizowania wszystkich miejscowości w aglomeracji Turawa w skład której wchodzą gminy Turawa i Łubniany utworzono na mocy uchwał Rady Gminy Turawa z dnia 30.11.2007r. Nr X/65/2007 i Rady Gminy Łubniany z dnia 26.11.2007r. Nr IX/48/2007 utworzono międzygminną spółkę Wodociągi i Kanalizacja Turawa z siedzibą w Kotorzu Małym. Spółka ta jest zarejestrowana w Sądzie Gospodarczym w Opolu pod numerem KRS 0000307671. Od 28 października, decyzją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników została powołana na Prezesa Zarządu Pani Danuta Wajs od 03.11.2008r. podjęła prace w spółce Wodociągi i Kanalizacja Turawa.
Pierwszym zadaniem postawionym nowemu Zarządowi było przygotowanie wniosku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podczas wyliczania wskaźnika koncentracji, niezbędnego elementu formalnej oceny wniosku o dofinansowanie okazało się niemożliwe osiągnięcie wskaźnika w wysokości 120 mieszkańców na 1 km nowopowstałej sieci, że nie zrealizować projektu we wcześniej ustalonym zakresie z funduszy europejskich. W wyniku przeprowadzonej analizy wariantowości projektu pozostała możliwość realizacji przedsięwzięcia w obszarze Obszarów Lasów Stobrawskich. Do projektu zostały włączone następujące zakresy zadań: Brzeg Północny Jeziora Turawskiego wraz z miejscowością Marszałki, Brzeg południowy Jeziora Turawskiego wraz z miejscowością Kotórz Wielki oraz sołectwa Bierdzany, Ligota Turawska, Zakrzów Turawski, Rzędów i Kadłub Turawski. W związku z powyższym gmina Łubniany postanowiła odsprzedać swoje udziały i wystąpić ze spółki. Gmina Turawa 26.02.2009r. odkupiła udziały od Gminy Łubniany i w tym momencie Gmina Turawa stała się jedynym udziałowcem Spółki Wodociągi i Kanalizacja Turawa.
W 2009 roku Spółka Wodociągi i Kanalizacja Turawa uzyskała dofinansowanie projektu „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Turawa – Trias Opolski” na realizację sieci kanalizacji sanitarnej w systemie ciśnieniowo – grawitacyjnym obejmującej obszar wokół Jeziora Turawskiego (północny i południowy brzeg jeziora) oraz miejscowości Kotórz Wielki, Marszałki, Rzędów, Kadłub Turawski, Zakrzów Turawski, Ligota Turawska i Bierdzany.
Z biegiem czasu władze Spółki Wodociągi i Kanalizacja Turawa podjęły decyzję o rozszerzeniu jej działalności o eksploatację mienia wodociągowo – kanalizacyjnego należącego do Gminy Turawa. Począwszy od września 2009 roku przejęto od dotychczasowego eksploatatora firmy Remondis ujęcie lokalne Jezioro Duże zlokalizowane przy ul. Biwakowej w Turawie. Natomiast od dnia 01.04.2010r., po przejęciu od Spółki PROWOD Czarnowąsy, Spółka Wodociągi i Kanalizacja Turawa eksploatuje ujęcie wody w Marszałkach, Kadłubie Turawskim, Oczyszczalnię ścieków w Kotorzu Małym oraz sieci wodociągowe i kanalizacji sanitarnej.